Staroveký Rím, jeho kultúra a nadčasová architektúra


Už ste sa pravdepodobne stretli s pojmom Rímska ríša a tvrdením, aká bola táto ríša na svoju dobu pokroková a kultúrne rozvinutá. Je to pravda, Rím bol skutočne synonymom rozvoja a kultúry, môžeme si to všimnúť i na mnohých fotkách, ktoré nám napriek veľmi dávnemu obdobiu ukazujú krásne rozrastené mestá plné nápaditých budov a stavieb. Rímania dbali aj na kultúru, výchovu a vzdelanie, ale dokonca i na módu a oblečenie, ktoré je na tú dobu takisto veľmi vkusné. Stále mám ten pocit, že by som mal o Rímanoch napísať aj ako o civilizovanom národe, čo je z veľkej časti určite pravda, no beriem do úvahy ich nadmerne bojovú výchovu a krvavú zábavu na štýl Kolosea, zbytočne zlé zaobchádzanie s otrokmi,… no z tejto časti by pomenovanie „civilizovaní“ asi nebolo tak úplne korektné, hlavne nie z dnešného hľadiska.

voják

Táto civilizícia bola známa i svojou nadčasovou architektúrou a inžinierstvom. V tomto smere určite stoja za zmienku i vodné priehrady, tkzv. akvadukty, ktoré mali skutočne premyslený patent. Boli to také kamenné mosty, do ktorých stekala voda z jazier nachádzajúcih sa vysokých horách a pomocou mosta s potrubím tak voda tiekla až k mestu a za pomoci olovených rúrok stekala plnila mestské fontány. Týmto pádom ľudia ušetrili veľa času i námahy. Nemuseli chodiť po vodu do vysokých hôr, voda stekala priamo k nim. Voda sa okrem pitia dala využiť i k hygiene a ak som pritom, určite musím spomenúť i fakt, že Rímania mali postavené toalety, niečo na spôsob WC. Jedinou a na dnešnú dobu veľmi nekomfortnou nevýhodou však bolo, že na týchto „WC“ nebolo súkromie, bol to taký dlhý rad verejných záchodov, ktoré neboli oddelené stenou a boli zakaždým obsadené. Ľudia  sedávali na toaletách vedľa seba, skoro ako  na sedadlách v kine. V tej dobe im to ale možno až tak nevadilo, lebo lepšiu variantu zatiaľ nepoznali, vlastne aj takéto verejné toalety už boli známkou kultúrnej a civilizovanej spoločnosti.

most

Zaujímavým je takisto zistenie, že Rímania už využívali architektéru, v ktorej stavali dvojposchodové domy, dokonca aj vykurovací systém a v exteréri nechýbal bazén. Takáto štruktúra sa ale využívala iba v štvrtiach, kde bývala bohatšia vrstva obyvateľstva.