POZNÁTE GEOCACHING?


Geocachingje stále populárnejší či už pre jednotlivcov, rodinu, priateľov alebo mládežnícke skupiny. Sú v ňom zaujímavo a pútavo skombinované najnovšie technológie s dobrodružstvom aj pohybom v prírode.

geocache
 
Pointou geocachingu je použitie GPS prijímača, ktorý vás nasmeruje na miesto kde je ukrytá krabica (alebo „cache“) s obsahom, ktorý vás určite poteší. 
 
Pred začatím je ale dobré postupovať podľa určitých krokov a pravidiel:
 
1)  Najjednoduchšie je aktivovať si aplikáciu GPS vo vašom smartphone alebo použiť tablet s GPS. Ďalšou možnosťou je inštalácia aplikácie „geocaching“ cez webovú stránku, ktoré túto možnosť poskytujú.
 
2)  Vytvorte si účet a nájdite si lokalitu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Aplikácia vás bude navigovať presne do miesta kde je ukrytý box („cache“). Nezabudnite si zobrať pero aby ste sa zapísali do zápisníka („logbook“). Pre ešte pohodlnejšie hľadanie alebo navigáciu si môžete aktivovať Premium účet.
 
3)  Lokality sú rozdelené podľa obtiažnosti, preto si vyberajte vždy takú, ktorú zvládnete. Hlavne ak do celého dobrodružstva zapojíte aj deti.
 
4)  Obsah boxu je vždy individuálny. Nepísaným pravidlom je, že ak si z neho niečo zoberiete, mali by ste doňho niečo aj vložiť! Vhodnými predmetmi môžu byťmince, plastové hračky, odznaky alebo perá. Boxy môžu obsahovať aj putovné predmety ako „geocoiny“ a „travel bugy“. Pre tento účel si môžete dať vyrobiť aj svoje osobné mince alebo odznaky a vkladať ich do boxov.
 
5)  Niektoré trasy alebo lokality sú tématické preto ak sa rozhodnete ísť podľa tej trasy, vložte do boxu predmet týkajúci určenej témy.
 
6)  Boxy môžu byť rôznych tvarov, veľkostí a farieb preto akýkoľvek nájdete, zaznačte presný spôsob ako bol box ukrytý a po vybratí, zápise a uložení vlastného predmetu ho uložte späť presne tak ako bol predtým!

vyhledávač
 
7)  Ak nájdete box s veľmi malým množstvom predmetov môžete „cache“ obnoviť tak, že si nič nezoberiete iba doň vložíte! Rozhodnutie je len na vás.
 
8)  Nájdite v boxe zápisník a vytvorte v ňom nový záznam s uvedením dátumu a vášho používateľského mena. Ak je zápisník obzvlášť malý (vo forme mikro alebo nano), napíšte iba svoje iniciálky.