Psičkári nevedomky ubližujú svojim psom nedodržiavaním týchto piatich zásad

Psičkári v mestách už tvoria dosť početnú skupinu a ďalej sa rozmáhajú, čo však predstavuje obrovský problém v spolunažívaní medzi nimi a ostatnými obyvateľmi miest. Že pes je najlepší priateľ človeka je stará známa pravda, ale platí to aj opačne? Sú ľudia dostatočne ohľaduplní k svojim miláčikom a neubližujú im, aj keď možno nevedomky? Bohužiaľ, veľa psičkárov sa dopúšťa mnohých chýb a ani o tom nevedia.

haní
 
1.Pes nie je odpadkový kôš – má svoju stravu
Odolať psiemu pohľadu, tým jeho smutným očiam sa dá len veľmi ťažko, a tak sa psíkovi často ujde aj niečo z nášho taniera,  ale treba si uvedomiť, že kŕmenie psa jedlom, ktoré konzumujete vy, mu môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie. Hlavne potraviny ako je cibuľa, hrozno, soľ, cesnak či orechy alebo čokoláda im absolútne neprospievajú.  Môže večerať s celou rodinou, ale kŕmiť sa musí zo svojej misky a jedlom, určeným preňho.
 
2.Toxické kvety nenechávať v jeho blízkosti
Nech to znie akokoľvek nepochopiteľne, váza s niektorými druhmi kvetov je pre psov nebezpečná. Mnoho z rastlín je totiž toxických, a na to ľudia zabúdajú. Preto je dôležité z jeho dosahu odstrániť tulipány, chryzantémy alebo ľalie a mnoho iných, a to aj napriek domnienke, že pes rastliny určite neochutná. No prípady otravy kvetmi v ambulanciách veterinárov hovoria za všetko, preto radšej neriskujte a vázu vyložte na čo najnedostupnejšie možné miesto.
 
3.Nezabúdať na pravidelné vychádzky
Psy chované v bytoch sú závislé na denných prechádzkach na čerstvom vzduchu a venčení, ale bohužiaľ, ak je človek v časovej tiesni, zabúda sa na to. No zviera, ktorému chýba dostatok pohybu, začne byť nervózne, robí neporiadok, neposlúcha na povely a nakoniec upadne do depresie.

tulipán
 
4.Dopriať mu voľný výbeh
Možnosť voľného výbehu je pre ich psychické a fyzické zdravie veľmi podstatné. Neodporúča sa preto stále ho držať na vôdzke, ale nechať ho vyblázniť sa v priestore preňho určenom.
 
5.Maškrty obmedziť na minimum
Veľa maškrtenia nerobí dobre ani jeho zdraviu a nevedie to ani k tomu, že bude poslušný a pokojný. Pes musí poslúchať povely pána aj bez množstva maškŕt.