S cibuľou začnite už v marci

Väčšinou sme zvyknutí, že zeleninu začíname na voľné záhony vysádzať až v čase, kedy sa vonku dostatočne oteplí a nehrozia žiadne výrazné mrazy. Existujú však aj také plodiny, ktoré musíme dať do zeme práve za chladnejšieho počasia, pretože vysoká teplota by ich poškodila, alebo zastavila ich rast. No a jednou takou je aj cibuľa. Pozrieme sa na vysádzanie cibule zo sadzačiek. Táto zelenina sa dá totiž pestovať aj zo semien, ale v tomto prípade je postup trochu odlišný.
 
cibule

Kedy vysádzať
 
Cibuľu je potrebné vysadiť už skoro na jar. niekde natrafíte na rady, že je potrebné počkať do doby, kedy vonku nehrozia výrazné mrazy. Väčšina skúsených záhradkárov ale vie, že táto zelenina prežije takmer čokoľvek. Určite ste aj vy zažili, že ste niekde v skrini zabudli kúpenú cibuľu a po roku ste ju našli síce zhnitú, ale krásne vyklíčenú. Podobné je to aj vtedy, ak v zemi zabudnete niekoľko sadzačiek z minulého roka. Ak už v priebehu februára zmizne snehová prikrývka, začne vyliezať z pod zeme. Práve preto môžete s jej výsadbou začať pokojne už začiatkom marca. Počkajte kým zem rozmrzne a môžete sa to do toho pustiť.
 
POZOR!Ak by ste sa rozhodli cibuľu vysádzať až v júny, či neskôr, nevyrástlo by vám z nej pravdepodobne nič. Teplé počasie totiž zastavuje jej rast a navyše takáto zelenina trpí hubovými ochoreniami.

cibulka
 
Príprava pred vysadením
 
Je dôležité, aby ste cibuľky pred vysadením otužili.Je jedno, či ste si ich práve kúpili v obchode, alebo boli odložené u vás doma. Aspoň týždeň pred tým, ich umiestnite na tmavé mieste, kde sa teplota pohybuje maximálne okolo desiatich stupňov Celzia. môže to byť pivnica, alebo chladná chodba.
 
Ako na to
 
Cibuľa nie je absolútne náročná. vyhovuje jej svetlé mieste, kde však nedopadajú priame slnečné lúče. Ochotne vám však porastie aj v polotieni, či dokonca tieni. Vyhnite sa priamemu hnojenie kompostom. Dôležité je, aby ste ju nesadili na rovnaké miesto ako pred rokom. Takto by ste jej mali zároveň zabezpečiť dostatok živín z pôdy.
 
Cibuľky vysádzajte do riadkov vzdialených 25 centimetrov. Medzi jednotlivými cibuľkami nechajte medzery 5, alebo desať centimetrov. Závisí to od toho, či pestujete malé, alebo veľké odrody.