Zbieram známky

Stalo sa tak úplnou náhodou, že niekoľko rokov zbieram známky len tak, pre potešenie, bez potreby mať ich všetky.
 Raz sme boli na návšteve u jedného starého pána, ktorý mal doma krásnu zbierku známok a čo viac, vedel o nich  s takým nadšením a láskou rozprávať, že nebolo možné odtiaľ odísť a nestať sa milovníkom známok. Príbeh bol ilustrovaný niekoľkými známkami zo zbierky. Boli milované pre ich  vzhľad, umeleckú či grafickú hodnotu, alebo významnú udalosť, ktorú zobrazovali, ale určite nie pre finančnú hodnotu hodnotu.

známky

  • Známka je nádherný umelecký prvok.
  • Značka je skvelý dizajnový objekt. 

Jedná sa o malý plagátik často iba  s veľkosťou nechtu, ktorý ale dokáže vykresliť na takej malej plôške historickú udalosť, osobu alebo len zábavnú abstrakciu. 
Vytváranie známky si vyžaduje špeciálne zručnosti od poštových návrhárov:

  • Zmysel pre detail
  • zručnosť pri grafickom prevedení
  • originalita
  • krása

Schopnosť prekročiť  akési hranice banality, ale nie túžiť po monumentálnom majstrovskom diele. Milujem známky, viem ale že nie je možné ich zbierať všetky. Za celú poštovú históriu boli vydané isto iste milióny rôznych známok! Väčšina tohto množstva sa skladá z bežných,  pre korešpondenciu používaných známok s vtákmi a kvetmi, ktoré tu boli  vytlačené v priebehu rokov a nemajú žiadnu hodnotu -filatelisti ich predávajú doslovne  na množstvá v krabiciach. Menšia časť vydaných známok sú známky vzácne. Prípadne celé aršíky vydané pri rôznych udalostiach.

filatelie

Filatelia  doslova vyzýva človeka, aby prijal obmedzenia a okamžite  sa rozhodol, čo bude zbierať , čo ho zaujíma.  Všetko sa nedá .Niekto zbiera zvieratka, niekto výtvarné umenie, niekto rakety. Veľa ľudí sa zameriava na štátnikov ,  športové udalosti.

Každý si nájde oblasť, ktorá mu je blízka . V teple svojho kresla potom s lupou pomaličky sleduje každý detail známky. Možno pri tom aj zdriemne. Ale aj to je dovolené- ide predsa o relax.