LED žiarovky

LED žiarovky prekonali žiarovkové osvetlenie ako energeticky najefektívnejšiu možnosť osvetlenia, pričom spotrebujú až o 90 % menej energie ako žiarovkové osvetlenie a o 60 % menej energie než žiarivkové osvetlenie. Na druhej strane LED osvetlenie nebolo vždy cenovo výhodnou možnosťou ako teraz, pričom prvé LED diódy stáli okolo 200 eur za kus. Táto technológia výrazne pokročila od vynájdenia prvej viditeľnej LED v roku 1962, pričom LED svetlá sa v posledných rokoch stali nesmierne populárnym riešením osvetlenia. Čo sú teda LED diódy a ako môžete profitovať z ich inštalácie? Svetelná dióda (LED) je elektrický svetelný zdroj, ktorý umožňuje tok elektrického prúdu iba jedným smerom.

led diody

LED diódy majú dva vodivé materiály, ktoré sú vo vzájomnom kontakte, a keď sa do diódy dostane elektrina, atómy v jednom z materiálov sa nabijú energiou. Táto energia sa následne uvoľňuje ako elektróny do inej vodivej látky, čo vedie k vytvoreniu svetla. LED diódy sa odlišujú od tradičného osvetlenia spôsobom výroby svetla, zatiaľ čo bežné žiarovky produkujú svetlo vytváraním tepla. LED žiarovky pripomínajú bežné žiarovky alebo halogénové žiarovky a možno ich použiť v rovnakých svietidlách. Tieto LED diódy sú ideálne pre širokú škálu aplikácií; treba však brať do úvahy odvod tepla žiaroviek, najmä pri použití v uzavretých svietidlách. Alternatívne môžu byť nevymeniteľné LED diódy použité v špeciálnych LED svietidlách, pretože LED žiarovky majú dlhú životnosť a nie je potrebné ich často vymieňať. Keď armatúra dosiahne koniec svojej životnosti, vymení sa ako celok.

led

Pretože sú individuálne zabudované do budovy, môžu byť tieto armatúry navrhnuté tak, aby dosiahli najlepšiu možnú úroveň účinnosti. Tým sa zníži množstvo plytvaného svetla. V porovnaní s tradičným osvetlením majú LED diódy vyššiu energetickú účinnosť a dlhšiu životnosť, čo vedie k významným dlhodobým úsporám. LED diódy spotrebujú až o 90 % menej energie ako žiarovkové (vrátane halogénového) osvetlenia a o 60 % menej energie ako tradičné žiarivkové osvetlenie, čo vedie k okamžitému zníženiu nákladov na energiu. Okrem toho, pretože LED svetlá majú dlhšiu životnosť, vyžadujú podstatne menej častú výmenu, čím sa znižujú akékoľvek dodatočné náklady na údržbu. Kvôli vysokým nákladom na úplnú konverziu LED sa to môže na prvý pohľad zdať odstrašujúce. Nasledujúce úspory naopak rýchlo splatia prípadné počiatočné výdavky. Náš blogový príspevok o úsporách nákladov pri prechode na LED je vynikajúcim príkladom toho, koľko peňazí môže spoločnosť ušetriť tým, že urobí tento krok.