Ako čerstvá počas celého roka

Papriku zvykneme jesť napríklad v šalátoch, alebo ako súčasť zeleninových omáčok. Poprípade ju použijeme ako dochucovadlo k mäsu. Avšak aj túto zeleninu, môžete zavárať na množstvo spôsobov. Na rozdiel o uhoriek, chutí výborne napríklad aj na sladko. Môžete ju naložiť do čistého oleja a dochucovať rôznymi bylinkami, či koreninami.
 
paprika

  1. Grilovaná  paprika

Ozajstnou delikatesou je zaváraná paprika, ktorú si ale dopredu ugrilujete. Vezmite celé plody, poriadne ich umyte a následne opečte. Šupka musí úplne sčernieť. Ak doma používate plynový sporák, opečte ju priamo na ohni. Druhým spôsobom je rúra, alebo grilovacia panvica. Keď si papriky pekne opečiete, prichádza na rad ich sterilizácia. Takto si na nich budete môcť pochutnať počas celého roka. Budete potrebovať nálev. Ten si vyrobíte zmiešaním prevarenej vody, olivového oleja a kvapky octu. pridajte doňho korenia a soľ, podľa chuti. papriky natlačte do sklíčok, zalejte nálevom a sterilizujte desať minút.
 

  1. Paprika v oleji

Druhým spôsobom sterilizácie, je naloženie papriky do oleja. Môžete ju dopredu trochu opiecť, alebo podusiť. Pokiaľ vám však neprekáža chuť surovej papriky, pokojne ju nechajte v pôvodnom stave. nezabudnite ju poriadne umyť a odstrániť semená, spolu s celým vnútrom. Narežte si ju na filety, vložte do sklíčok a zalejte kvalitným olivovým olejom. V tomto prípade buďte so sterilizáciou opatrní. Ak by ste totiž olej varili príliš dlho, zmenil by chuť a výsledný efekt by nebol najchutnejší. Stačí ak olej v sklíčkach začne vrieť. Vtedy ho hneď odstavte a máte hotovo. 
 

zavařeniny

  1. Paprika na kyslo

Podobne ako uhorky, môžete zavariť aj papriku. V tejto úprave sa hodí ako kyslá príloha k jedlám. Poslúži vám však aj na dochucovanie omáčok, alebo zeleninových pást. Papriku umyte, do sklíčok pridajte koreniny, poprípade i čerstvé bylinky, zalejte rozrobeným nakladačom a sterilizujte pätnásť minút.