Kultúra vo svete


Kultúrny život sa netýka len toho, že chodíme do divadla, do kina, do spoločnosti alebo počúvame hudbu. Kultúra ako taká je prítomná všade okolo nás, kde sa pozrieme. Práve pre to sa hovorí, že každý štát na svete má inú kultúru. Iné zvyklosti, tradície, zvyky a aj zákony. Mohli by ste mi oponovať, že napríklad s Čechmi nemáme toho veľa odlišného. To je síce pravda, ale stále sú tam isté odlišnosti, ktoré nás robia jedinečnými (samozrejme aj ich).

iglů

Pár zaujímavostí zo sveta kultúry vo svete:
 

·         Eskimáci sa bozkávajú nosmi. Možno je to spôsobené tým, že je tam kde žijú veľmi zima alebo je to proste taký zvyk, ktorý im ostal už od dávnych dôb. Bozkávanie u nich existuje len trením nosmi. To je vlastne ich bozkávanie. Možno sa tak zohrievajú, možno by im unikalo príliš veľa tepla cez ústa.. ktovie.

·         V Británii znamenajú straky veľmi veľa. Keď ľudia uvidia straku jednu, prináša to nešťastie. Keď uvidia dve straky, prináša to šťastie. Aby ľudia trochu zmiernili vplyv nešťastia, môžu sa strake prihovoriť. Napríklad: „Dobrý deň! Ako sa máte pani straka?“ Je to tam úplne normálne.

·         V Rakúsku sa môžete stať úspešným ak máte silné palce, pretože tak existuje súťaž v preťahovaní prstov. Berie sa to veľmi vážne.
·         U nás sa pri pozdrave hneď podáva ruka, hlavne čo sa týka chlapov. V Afganistane, ale tomu tak nie je, pretože najprv si ľudia hovoria 5 minút ahoj. Aspoň by teda mali…

problémy

·         V Japonsku je vyfúkanie si nosa na verejnosti považované za neslušné.
·         V Islamských krajinách je zakázané mäso bravčovina, pretože je považovaná za nečisté mäso. Prasa totižto zje čokoľvek, ale napríklad krava si svoju stravu starostlivo vyberá.

Kultúra ako taká tu bude vždy. Je len na nás ako si ju budeme udržiavať. Určite nechceme, aby bolo zvykom v našej kultúre to, že sa budeme biť a fackať na ulici namiesto pozdravu JTak si ju radšej udržiavajme takú aká je.