Čo viete o pode vo vašej zahrade?

Nemáte ani základné vedomosti o pestovaní? Mali ste vždy iba trochu pôdy v črepníku na kvety? Nič to – stačí intuitívne postupovať, citlivo sa chovať k prírode a mať aspoň kúsok zdravého sedliackeho rozumu.

zahrada

Najprv si utrieďme požiadavky na to, čo chceme mať v záhrade:
Trávnik-chceme krásny tzv. anglický? Máme dve možnosti- buď kúpime osivo, hnojivo a vytvoríme si ho samy,alebo pôjdeme za záhradným architektom, aby nám ho navrhol, vytvoril, zrealizoval. Je tu aj tretia možnosť- že si dovezieme zo záhradníctva hotové baly trávnikové a presne podľa návodu, ich položíme na upravený a vyrovnaný podklad pri našom dome,či chatke. To je len začiatok- potom príde každodenná starostlivosť o krásu trávnika. Treba sa starať o:
· Vlahu
· Hnojenie
· Kosenie
· Likvidáciu buriny
· Likvidáciu škodcov
Je to veru nie jednoduché mať krásny, zelený, hustý trávnik po ktorom môžu vaše detičky bosé cupitať. Ak sa nechcete stať dennodenným otrokom trávnika –porozmýšľajte už pri jeho návrhu o zabudovanom automatickom zavlažovaní a kúpte si automatickú kosačku, ktorá sama podľa naprogramovania vybehne zo svojho úkrytu a postará sa o váš trávniček. Na Vás potom ostane len príležitostné hnojenie- ale to iste zvládnete.

Hriadka pestovateľská– teda tá časť záhrady, kde si chcete niečo dopestovať do kuchyne. Tu už musíme pozrieť akú máme pôdu. Peknú rašelinovitu? Alebo iba ílovitu? V prvom prípade sadíme a okopávame čo chceme. V druhom prípade by sme mali pridať pôde trocha živín- najlepšie v podobe maštaľného hnoja. Že kde ho vziať ? Dnes je ho možné v záhradníctvach kúpiť vo vreciach a pridať do pôdy. Mrva, petržlen, kaleráb, cuketa a iné plodiny sa vám odvďačia bohatou úrodou. Ale opäť nezabudnime na zálievku, okopávanie, odstraňovanie buriny. Časom zistíte čomu sa vo vašej záhradke darí najlepšie.

trávník

Zistite, že ani susedstvo jednotlivých plodín nemá byť náhodné. Nie všetko sa so všetkým znáša. Rovnako na tom istom mieste nepestujte každý rok tú istú zeleninu- odoberala by z pôdy tie isté živiny a v pôde by potom chýbali a vaša zeleninka, by zrazu nerástla tak ako predtým. Určite by ste mohli pristúpiť k umelému hnojeniu- ale naozaj chceme to naše málo zo záhradky