Choroba, ktorá vám vezme dušu

Alzheimerova choroba je spôsobená neurodegeneratívnym poškodením mozgu. Nervové vlákna a mozgové bunky sa postupne rozpadajú čím dochádza k zhoršeniu prenosu informácií medzi nimi.
Prvé známky tohto ochorenia sa prejavia roky pred tým než zbadáte, že sa niečo deje. Nezbadáte to ani tak vy, ako skôr vaše okolie. Pacient s touto diagnózou si neuvedomuje, že s ním niečo nie je v poriadku. Jeho okolie – rodina, blízky, susedia si ale zmeny na jeho správaní všimnú.
Ak sa vám často krát stáva, že neviete kde máte kľúče od auta, kde ste si odložili doklady a zabúdate, kde ste položili okuliare,…  je najvyšší čas začať sa zaoberať myšlienkou na túto chorobu.

alzheimer

Priebeh ochorenia
Poškodenie mozgu prebieha postupne. Neprejaví sa zo dňa na deň. V závislosti od toho poznáme tri fázy ochorenia.

  1. Pacient zabúda niektoré slová, nedokáže si na ne rýchlo spomenúť. Zabúda kde si položil veci, ktoré každý deň bežne používa (mobil, okuliare, doklady,…). Časom sa prvá fáza zhoršuje a dochádza k zabúdaniu mien ľudí, s ktorými sa práve zoznámil, …
  2. Postupne si osoba s Alzheimerom nedokáže spomenúť kde žije, nepamätá si adresu bydliska, j dezorientovaná v čase (nevie ktorý deň práve je), nezvláda jednoduchú matematiku, má problém s financiami a platením povinných poplatkov (inkaso, nájom, účty,…).
  3. V poslednom štádiu je už potrebná celodenná starostlivosť o pacienta. Ten už potrebuje pomoc s každodennými povinnosťami. Nedokáže sa sám obliecť, má problém s udržaním moču a stolice, nekomunikuje s okolím. Nedokáže sa sám najesť a neprejavuje takmer žiadne emócie.

demence
Liečba
Aj keď je príčina tohto ochorenia známa nedarí sa nájsť na ňu vhodnú liečbu. Pacientom s Alzheimerovou chorobou sa podávajú lieky, ktoré zlepšujú prenos informácií medzi bunkami. Zlepší sa tak pamäť pacienta a aj jeho myšlienkové pochody.
Oddialiť toto ochorenie môžete aj vy sami. Stačí ak začnete s trénovaním pamäte. Začnite lúštiť krížovky, učte sa nové veci, …buďte aktívni a stále svoju pamäť a mozog zamestnávajte – udržte ho v kondícii čo najdlhšie.