Ako zo svojho pozemku vyhnať kunu

Kuny sa do našich príbytkov sťahujú z jednoduchého dôvodu. Hľadajú vhodné miesto na svoj brloh. Pri ľudských príbytkoch majú navyše i pestrú ponuku potravy. obľubujú hlavne šikmé strechy a všetky druhy izolácie. Najväčším problémom je, že pri tvorbe svojho domova, kuny rozhryzú všetko, čo im príde do cesty. Samotná izolácia, alebo drevené trámy na povale, sú len začiatok. Najväčšie škody narobia na kábloch. Ak by ste sa rozhodli, že s kunou skoncujete raz a navždy, nezabudnite, že na Slovensku, patrí medzi chránené živočíšne druhy.

kuna
 
Zvuk a pach
 
Prvou a asi najúčinnejšou možnosťou, sú odpudzovače, ktoré fungujú na báze ultrazvuku. Fungujú ako preventívne riešenie, ale i vtedy, keď sa vám kuna už do domu nasťahovala. Pri kúpe, si vyberte také, pri ktorých môžete nastaviť funkciu so striedaním zvukov. Tie totiž pôsobia najrušivejšie.  Ak totiž odpudzovač funguje na jednej frekvencii, kuna si na tento zvuk po chvíľke zvykne.
 
Podobne fungujú aj pachové odpudzovače. Najčastejšie ich dostanete v podobe sprejov, ktoré nastriekate na dom a i záhradu. Ich nevýhodou je, že nedokážu odolávať vode. Po pár daždivých dňoch, tak stratia svoju účinnosť.
 
Riešenie pre odvážlivcov
 
Je tu i možnosť pre odvážlivcov. Kunu môžete pomerne jednoducho uloviť a následne odniesť hlbšie do lesa, kde nebude nikomu škodiť. Budete na to potrebovať špeciálnu klietku a kvalitnú návnadu. Ide o mäsožravé zviera, takže kúsok surového kuracieho, alebo bravčového, určite zaberie.

zvíře
 
Riešenia starých mám
 
Poznáme aj rôzne babské rady. Kunu vraj odoženú ľudské vlasy rozhádzané po záhrade, alebo priamo na miestach v dome, alebo trus iných šeliem. Ak by ste chceli vyskúšať túto metódu, asi najľahšie zoženiete mačací trus. Úplne ideálne je zaobstarať si mačku. Podobne ako kuny, si aj ony značkujú svoje teritórium. Keďže ide o veľmi podobné šelmy, kuna by na takto označkovaný pozemok nemala zavítať.