Akné v staršom veku

Populárny názor, že znečistená pleť je záležitosťou mladých ľudí sa v dnešnej dobe nepotvrdzuje. Ak ste nemali akné v puberte, nikde nemáte zaručené, že sa u vás nevyskytne neskôr. U dospelých sa akné nielen ináč správa, ale aj inak hojí. Nie je preto jedno, ako sa o svoju tvár staráte a veci, ktoré sú zaručené pre mladistvých nemusia pomôcť vám.

zrcadlo

Hľadáme príčinu
Vyrážky a mastná pleť, upchaté póry a lesk v T zóne. Ak ste niekoľko rokov po strednej takéto nepríjemnosti by vás mali zďaleka obchádzať. Zlaté pravidlo však neplatí vždy. Postupom času sa po hormonálnych výkyvoch hladiny upravia a s tým aj samotná pleť. Je teda jasné, že ak sa u vás vyskytnú nemilé zapálené miesta na pokožke, prvá vec, ktorú by ste mali zvážiť sú práve hormonálne výkyvy. Často sa to nezdá, ale hektický životný štýl sa podpisuje na málo zregenerovanej pokožke. Pleť trpí, či už málo pijete, spíte alebo nemáte čas na oddych počas dňa. Je len na vás, aby ste vyhodnotili možné príčiny a podľa toho sa aj zariadili.

Liečenie
Narozdiel od teenagerskej pleti, tej vašej nikto nemôže zaručiť, ako dlho u vás problematické obdobie potrvá. Rozdiel sa môže objaviť ako náhle zmeníte životný štýl, alebo nemusí. V tom druhom prípade sa radšej poponáhľajte ku kožnej lekárke. Možno sa vám to zdá ako banalita, avšak akné u dospelých je úplne iné. Problém je v tom, že pokožka časom stráca svoju pružnosť a bohužiaľ aj mladosť. Tým pádom sa kolagén v pokožke vyskytuje menej a hojenie vyrážok až jaziev sa predlžuje. Pozor teda na to aby, ste si nezavarili na nepekné jazvy.

akné

Ste zmätení
Ak sa ani po liečbe u dermatológa nemôžete pochváliť dokonale čistou pleťou, možno ide nie len o hormonálne výkyvy, ktoré by ste si mali dať skontrolovať u odborného doktora, ale o zlozvyky, ktorým by ste sa mali dennodenne vyvarovať. Zmena hormonálnej rovnováhy sa prejavuje na brade a čeľusti. Ak vás naopak trápia vyrážky na lícach ide o dehydratáciu, či zlozvyk chytania sa tváre so špinavými rukami. Taktiež by ste nemali telefonovať s tvárou pritisnutou o displej mobilu.  Na čele a  v T zóne sa vyskytuje akné pre nezdravý životný štýl alebo ako prejav nejakého nefungujúceho orgánu.

Nakoniec nezabudnite investovať do certifikovanej kozmetiky. Mali by ste ju kupovať hlavne v lekárňach, rovnako ako dekoratívnu kozmetiku. Tieto produkty sú poväčšine testované a žiadnu alergiu či nežiaduci účinok by nemali vyvolať.