Vznik internetových vírusov


Pri surfovaní na internete môžeme okrem zaujímavých informácií či programov stiahnuť i nepríjemný vírus. Nájdu sa totiž ľudia, ktorí dokážu zneužiť služby, aké nám internet poskytuje. Niekto v takejto zákernej záľube vidí zábavu, iný zárobok, ďalší dokonca politický a teroristický čin. Internetový vírus, to je vlastne veľmi zjednodušený výraz. Skôr by sme  mali vravieť o internetových hrozbách, ktoré majú rôznu tvár a rôzne zamerania.

binární kod

Začalo to objavením metódy, ako sa pomocou pripojenia dostať k súkromným informáciám a súborom, ktoré sú uložené v cudzích a vzdialených počítačoch. Roky ubiehajú, dnes má internetové pripojenie každý, navyše aj v dvoch či troch zariadeniach na osobu. Rovnako úspešnou cestou pokrokujú aj vírusy, ktoré na nás číhajú takmer pri každom kliknutí myšou. Falošné odkazy, spam, free programy, ktoré Vám infikujú počítač,… no a vieme, že ešte je toho viac. Odhadom sa dá skonštatovať, že tvoreniu dnešným škodlivejším vírusom sa venuje približne taký istý čas, ako venujú výrobcovia tvorbe antivírusovým programom.
Kde to ale začalo a aký bol vôbec prvý vírus? Je to práve tento „červík“, o ktorom sa dočítate nižšie.

Creeper
Ide vôbec o prvý vírus, ktorého názov nám dnes už možno nič nevraví. Vrátime sa do roku 1971 a posvietime si na neho bližšie. V tomto období sa šíril ešte formou ARPANETu. Výraznejších následkov sme sa však obávať nemuseli, tento typ vírusu bol úplne primitívny. Skrátka len chodil z počítača do počítača, no a to bolo všetko, žiadne súbory či systémy neinfikoval.

binární

No žiaľ vieme, že dnešné vírusy sú už prepracovanejšie, prechádzanie z internetových sietí až priamo k miliónom počítačom a ich harddiskom, to je už základná a jednoduchá vec, len začiatok. Takýto „červík“ sa dnes dostane do počítača s tým rozdielom, že infikuje všetko naokolo, alebo berie súkromné informácie. Stiahnutie takéhoto „červa“ si niekedy vyžiada náročné preinštalovanie celého systému. 

Posted in Web