Vlastná záhrada

Exotické, ale aj na Slovensku dopestovateľné plodiny sú k nám dovážané občas aj cez polovicu zemegule. Plody sú zo skleníkov zbierané ešte nezrelé, aby vydržali cestu. Dozrievanie je docielené umelo v kamiónoch, či veľkoskladoch, pomocou chemických látok. Do obchodov sa teda dostanú chutne vyzerajúce produkty, ktoré si mnohí z nás bezstarostne kupujú. Ani si však neuvedomujeme, že môžu škodiť nášmu zdraviu.

marmelády

Veľmi dobrou alternatívou je pestovať vlastné ovocie a zeleninu. Budú nám oveľa lepšie chutiť nielen vďaka prirodzene obsiahnutým vitamínom a minerálom, ale aj vďaka práci, ktorú sme na ich vypestovanie vyvinuli. Fyzicky táto činnosť nie je ľahká, no rozhodne si pri nej psychicky oddýchnete. Možno si ju natoľko obľúbite, až zistíte, že sa zo záhradky stalo vaše hobby. Môžete zasadiť čokoľvek, čo máte radi, je však potrebné dopriať rastlinám starostlivosť. Sadenie, zalievanie, hnojenie, okopávanie, a na záver obľúbený zber, kedy si svoju úrodu konečne užijete.

To je cyklus, ktorý sa skrýva za chutnými zdravými plodinami. Táto robota ľudí spája, pokojne si zavolajte na pomoc priateľov či rodinu, a užijete si spoločne príjemný aktívny oddych. Neskôr pomocníkov budete môcť odmeniť podelením sa o úrodu, o ktorú ste sa spoločne starali. Verte, že nikto určite nepohrdne vašimi poctivo vypestovanými potravinami. Ľudia si veľmi vážia domáce produkty, nakoľko sú v dnešnej dobe vzácnosťou v porovnaní s tým, čo nám ponúkajú v supermarketoch.

zelenina

Ak nezvládnete všetko spotrebovať naraz, môžete si zvoliť niektorý z mnohých spôsobov uchovania. Zemiaky, mrkvu a podobnú zeleninu stačí uchovávať na chladnom mieste, vydržia vám dlho. Ovocie môžete zavariť do kompótov, uvariť z neho džemy či lekváre, vyrobiť pečený čaj alebo mu predĺžiť trvanlivosť sušením. Je len na vás, ako výsledky svojej práce využijete. Tieto spracované produkty pre vás budú po zvyšok roka, najmä v zime, príjemnou spomienkou na leto.