Tuky – súčasť zdravého stravovania


Nie všetky tuky sú zlé. A ani nejaký ten gram tuku naviac neznamená nič zlé. Tuky v našom tele sú hlavnou a dôležitou zásobárňou energie. Keď cvičíme, alebo sa inak fyzicky namáhame potrebujeme energiu, a práve v momente kedy ju potrebujeme náš organizmus ju dokáže vyťažiť z našich tukových zásob. Bez týchto zásob energie by organizmus čerpal energiu zo svalov a to by pre nás nebolo dobré.

losos

Tuky
Poznáme tuky dobré aj zlé. A práve tie dobré potrebuje náš organizmus. Bez príjmu tukov by naše telo nedokázalo stráviť a využiť vitamíny A,E,D a K a mali by sme problém aj s vápnikom. Tieto vítamíny sa rozpúšťajú len v tukoch.
Delenie tukov
Tuky delíme podľa obsahu mastných kyselín do troch skupín.

Nasýtené mastné kyseliny
Tuky ktoré obsahujú tieto kyseliny nie sú pre náš organizmus žiadnym prínosom. Pokiaľ ich nejeme vo veľkom množstve tak pre nás nepredstavujú veľkú hrozbu. Ak ich však začneme jesť vo veľkom, ukladajú sa v podobe tukových vankúšikov v našom organizme.

Nenasýtené mastné kyseliny
Tieto sú pre organizmus dobré. Potrebujeme ich. Nenasýtené mastné kyseliny delíme na mononenasýtené a polynenasýtené tuky. Práve príjem polynenasýtených tukov je pre naše telo dôležitý. Tieto druhy tukov obsahujú aminokyseliny, ktoré si nevieme vyrobiť a sme odkázaní na ich dopĺňanie. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny podporujú činnosť mozgu a očí, potrebujeme ich pre normálny rast buniek, upravujú hladinu cholesterolu.
Omega-3 mastná kyselinynájdeme hlavne v rybom tuku a tučných rybách (makrela, losos, sleď,…), ale aj vo vlašských orechoch.
Omega-6 mastné kyselinysa nachádzajú v zelenine, ovocí, olejoch z ľanových semiačok a orechoch.

ořechy

Trans-tuky
Tretí, posledný druh tukov je pre ľudský organizmus veľmi zlý. Nájdete ho v margarínoch, stužených tukoch a všetkých potravinách z nich. Tieto tuky okrem pridania kalórií nášmu organizmu nedokážu nič.
Trans-tuky a nadmerná konzumácia mastných kyselín sú zodpovedné za nadváhu a obezitu. Ak obmedzíte príjem týchto tukov a nahradíte ich zdravými tukmi váš organizmus sa vám len poďakuje.