5 NEOBYČAJNÝCH NÁPADOV DO ZÁHRADY


1) Ochrana cibuliek pred hlodavcami
Hlodavce vám znova vyhrabali zo zeme cibuľky tulipánov čo ste nedávno zasadili? Skrížte im plány a okolo cibuliek vytvorte klietku z drôteného pletiva. Potom už len zasypte zeminou.

šnek
 
Vyberajte ale také pletivo o ktorom viete, že ho rastlina prerastie skrz.
 
2) Ako ochrániť kocúrnik záhradný (Nepeta x faassenii)
Ak kvôli mačke pestujete v záhrade kocúrnik, zakryte ho pri zemi pletivom. Kocúrnik prerastie cez oká, takže keď si mačka bude pochutnávať na svojej obľúbenej bylinke, korienkom sa nič nestane a znova vyrastú mladé výhonky.
 
Dajte však pozor aby ostré okraje pletiva boli zakryté hlinou. Kocúrnik je veľmi húževnatý a darí sa mu aj v chladnejšom podnebí. Ak korienky prežijú, vyrastie vám každý rok čerstvá bylinka.

včela
 
3) Starostlivosť o záhradné náradie
Životnosť záhradného náradia predĺžite ak ho po skončení vegetačnej sezóny dôkladne očistíte a zakonzervujete. Kúpte kus oceľovej vlny – drôtenky (môže byť aj jemnejšia) namočte ju do oleja, ktorý používate na premazanie dverových pántov a odstráňte hrdzu z nožníc na strihanie rastlín, pílky na drevo, lopát, hrablí, a ďalšieho náčinia s kovovými časťami.
 
Potom náradie poutierajte suchou handrou, naostrite čepele a znovu natrite olejom.
 
4) Nezablatené čižmy
Chystáte sa ráno do záhrady ale prekazil vám to nočný lejak? Ak nechcete aby sa vám na záhradnú obud nalepila rozbahnená pôda natiahnite si na ne igelitové vrecúška. Blato zostane na igelite a obuv sa nepremočí.
 
Po použití vrecúška len stiahnite, opláchnite a nechajte vysušiť. Môžete ich v záhrade využiť viackrát.
 
5) „Patina“ z machu
Každá záhrada je krásna ak je v nej všetko nové. Ale je ešte krajšia keď dostane jemný nádych patiny,krásne zelené, machom obrastené múriky alebo kamenný chodník. Také niečo vie vytvoriť len čas. Moment….naozaj len čas? Nie. Machovú patinu si viete vytvoriť aj sami.
 
Dajte do mixéra téglik bieleho jogurtu, pridajte za hrsť machu a šálku vody. Mixujte asi 30 sekúnd.
Potom vezmite obyčajný štetec a zmes naneste všade tam kde chcete mať miesta obrastené machom. Dôležité je aby tie miesta boli tienisté a vlhké. Kým sa mach rozrastie občas ho zavlažte vodou z ostrekovača.