Rovnováha spánku

Kvôli tomu, že sa zle vyspíme máme pokazený nie len celý deň, ale aj náladu. Presne to nechce nikto z nás a veľa ľudí trápi, ako sa bez problémov dobre vyspať.
Biorytmus
Svojim vlastným pozorovaním posudzujeme kvalitu spánku. Čiže to, ako sa nám zaspáva a vstáva.
V spánkových centrách sa dnes dá zistiť kvalita vášho spánku, ktorá sa meria v spánkových centrách. Tam sa meria pohnutie očí, aktivita svalov a aktivita mozgu. Cieľom je objaviť pomer medzi 2 fázami spánku. Každá fáza má iný význam a ovplyvňuje vitalitu nasledujúci deň.

nohy v posteli.jpg

n-REM a REM fáza
n-REM fáza je fáza, v ktorej hlboko spíme a svalstvo sa uvoľňuje, náš mozog sa vypína a nevnímame nič navôkol. Môže nás však prebudiť napríklad to, keď si preležíme ruku a to sa nazýva sila(pud)sebazáchovy. Fyzicky sa regeneruje telo, obnovuje sa pokožka, ba dokonca rastú vlasy.
V druhej REM fáze si triedime naše myšlienky, regeneruje sa mozog, snime, svalstvo je v zaťažení a všetko naokolo vnímame. To je takzvanýplytký spánok a môžeme byť aj námesačný.

spánek.jpg

Ako dôjsť k stavu vyrovnanosti ?
Pomer n-REM a REM štádií sa podľa veku mení. Deti potrebujú REM fázu a starší ľudia n-REM.
Zdravý spánok je vtedy, ak náš nič neruší, a naše telo je v správnej polohe alebo na správnom mieste. Vtedy si telo upravuje tieto dva pomery a treba si ich zabezpečiť.
Zaistenie kvalitného spánku
V prvom rade na to musíme mať vhodné prostredie. Potom je tu matrac, ktorý vytvára klímu a prispôsobí sa chrbtu, kĺbom. Nedá sa tiež zabudnúť na paplón, ktorý upravuje teplotu.
Tri časté mýty :

  1. Lepšie sa vyspím, keď budem viac unavený – Toto vám môže priniesť problémy. Máte plnú hlavu myšlienok a za sebou ťažký deň, no spánok stále neprichádza. Ak sa vám už darí zaspať, spánok nie je hlboký.
  2. Keď si vypijem, lepšie sa vyspím – ak si dáte čo len pol fľaše alkoholu, zaspíte v momente, ale ráno budete stále unavený čiže váš spánok bude znova plytký.
  3. Trpím nespavosťou, pretože sa po nociach budím – hlúposť. Prebudiť sa aj niekoľko krát je normálne. Mnohí si ani nepamätajú, že sa prebudili. Existuje hlboký telesný spánok, keď telo oddychuje a paradoxne hlboký spánok, kedy sa už chceme prebudiť ale mozog nás k tomu nepustí. Aj vtedy sa prebúdzame.