Nepál krajina rôznorodosti


Náboženstvá v Nepále sú: hinduizmus, budhizmus, islam, kresťanstvo, džinizmus, sikhizmus, bon, uctievanie predkov a animizmus.Väčšina Nepálcov sú buď hinduisti, alebo budhisti. Obidva náboženstvá spolu koexistovali v harmónii v priebehu storočí.nepál.jpg
 
Buddha je široko uctievaný budhistami a hinduistami v Nepále. Päť ponímaní Buddhu – Vairochana, Akshobhaya, Rathasambhava, Amitabha a Amoghasiddhi predstavujú päť základných prvkov: zem, oheň, voda, vzduch a éter. Budhistická filozofia predpokladá, že tieto božstvá sú prejavmi Sunya alebo absolútneho prázdna. Mahakaala a Bajrayogini sú budhistickými božstvami Vajrayany, ktoré uctievajú aj Hinduisti.
 
Hinduistický Nepál uctieva starodávnych védských bohov.Stvoriteľ Bramha, Višnu ochranca a Šiva ničiteľ sa uctievajú ako Najvyššia hinduistická trojica. Ľudia sa vo väčšine chrámov Šivy modlia k Šivovi Lingovi alebo falickému symbolu Pána Šivy. Shakti, dynamický prvok ženského náprotivku Šivy, je vysoko uctievaná a obávaná.
 
Mahadevi, Mahakali, Bhagabati, Ishwari sú niektoré z uvedených mien. Kumari, bohyňa Panny, tiež predstavuje Shakti. Ďalšími obľúbenými božstvami sú Ganesh pre šťastie, Saraswati pre vedomosti, Lakshmi pre bohatstvo a Hanuman pre ochranu. Krišna, považovaný za ľudskú inkarnáciu Pána Višnua, je tiež uctievaný. Hindské sväté spisy Bhagawat Gita, Ramayan a Mahabharat sú v Nepále hojne čítané. Vedy, Upanišady a iné sväté písma čítajú dobre oboznámení Brahminoví učenci pri zvláštnych príležitostiach.slon.jpg

Rozmanitosť v Nepále, pokiaľ ide o etnicitu, opäť vytvára priestor pre rôzne súbory zvykov. Väčšina z týchto zvykov sa vracia k hinduistickým, budhistickým alebo iným náboženským tradíciám.Medzi nimi sú obzvlášť zaujímavé pravidlá manželstva. Tradičné manželstvá si vyžadujú dohody usporiadané rodičmi po dosiahnutí veku chlapca alebo dievčaťa. Nepálčania, väčšinou hinduisti, nejedia hovädzie mäso. Krava, považovaná za univerzálnu matku, symbolizuje materstvo, toleranciu a súcit. Rešpektovať znamená uviesť do praxe koncepciu Ahimsu, čo v sanskrte znamená doslova „nenásilie“, dôležitá súčasť hinduizmu, budhizmu a džinizmu. Pred vstupom do chrámu alebo do domu budete často vyzvaní, aby ste zložili topánky. Pravá ruka, považovaná za čistú, sa používa na jedenie, platenie, dávanie a prijímanie.