Zameňte si eurá výhodne!

Už sa vám určite stala situácia, že ste cestovali do zahraničia a potrebovali ste si eurá zameniť za domácu menu. Pre niekoho to môže byť postrach, pre niekoho žiaden problém. Či už patríte do prvej, alebo druhej skupiny, oživenie a pripomenutie si základných finančných pojmov rozhodne nie je na škodu. Veď predsa, jedná sa o vaše peniaze a čím väčší obnos, tým väčšia prípadná strata. Zamieňajte si výhodne.

euro

V rýchlosti – valuty sú finančné zdroje ponúkané v hotovosti a devízy bezhotovostné zdroje. V prípade valút hovoríme o bankovkách a minciach, preto vyžadujú fyzickú prítomnosť v inštitúciách. Z hľadiska držania hotovosti v bankách či zmenárňach sú nevýhodnejšou (drahšou) formou zámeny finančného kapitálu. Na kurzovom lístku nájdeme oba finančné pojmy.

Môže teda nastať situácia, že prídete fyzicky do banky a budete chcieť zameniť vaše eurá za české koruny (cudzia mena). V tomto prípade si na kurzovom lístku nájdete kolónku valuty predaj. Banka vám totiž české koruny predáva. Čím vyššia hodnota, tým viac českých korún dostanete. Ak prinesiete české koruny do banky a budete za to požadovať domácu menu – eurá, banka bude od vás cudziu menu nakupovať a vy si posvietite na kolónku valuty nákup. V tomto prípade je žiadúce, aby hodnota bola čo najnižšia, aby ste za jedno euro zaplatili čo najmenšou hodnotou českých korún. Jednoduché, nie? Už len nájsť najlepšiu finančnú inštitúciu a hor sa na dovolenku k našim susedom!

dolary

S devízami a operáciami s nimi sa stretneme v bezhotovostnom platobnom styku. Ak napríklad vlastníte bežný účet v Českej republike a budete si chcieť poslať peniaze medzi účtom vedeným v eurách a účtom vedeným v českých korunách, bude sa jednať o devízy. Fyzicky so žiadnymi bankovkami a mincami nepríde do kontaktu. Princíp predaja a nákupu platí rovnako ako v prípade valút. Jedná sa teda o to, či banka cudziu menu predáva alebo nakupuje.

Posted in Nezařazené