Apple-u pomohol dopyt po ich príslušenstve

Tržby z predaja telefónov iPhone, ktoré tvoria viac ako polovicu všetkých tržieb, poklesli vo fiškálnom druhom štvrťroku o 17% oproti predchádzajúcemu roku a mierne vynechali očakávania analytikov.
 
Po tom, čo znížil ceny v Číne, predaj iPhone sa ku koncu štvrťroka zvýšil a príjmy vzrástli z iPadov, nosičov a služieb. Zatiaľ čo spotrebitelia môžu odkladať telefonické nákupy dlhšie ako v minulosti, prehlbujú vzťahy s obchodnou značkou spoločnosti Cupertino, Kalifornia.hodinky.jpg
 
Akcie, ktoré sa väčšinou zotavili z výpredajov na konci roka, rastú smerom k novému maximu. Oni získali viac ako 5% v po-hodín obchodovania potom, čo oznámil výsledky a plány na nový 75 miliárd dolárov odkupu akcií.
Apple uviedol, že očakáva, že príjmy medzi 52,5 mld. USD a 54,5 mld. USD za súčasný štvrťrok končiaci v júni, podľa priemerných odhadov analytikov vo výške 51,93 mld.
 
V rozhovore povedal výkonný riaditeľ Tim Cook, že predaj iPhone sa začal posilňovať v posledných týždňoch fiškálneho druhého štvrťroka, vrátane Číny. "Tieto, spolu s pokračujúcim úspechom s nositeľkami a tak ďalej, nám dávajú istotu, že sa veci zlepšujú," povedal Cook v rozhovore pre agentúru Reuters.
 
Apple oznámil čistý zisk na akciu vo výške 2,46 USD za marcový štvrťrok, čo je o 9,9% menej ako v predchádzajúcom roku v porovnaní s priemerným odhadom Wall Street na úrovni 2,36 USD. Skutočný čistý príjem sa znížil o 16,3% na 11,56 miliardy USD. Spoločnosť strávila rekordný 27 miliárd dolárov na spätné odkúpenie akcií a dividend počas druhého štvrťroka. Nákupy zvyšujú zisk na akciu znížením počtu zostávajúcich akcií.mobil.jpg
 
Apple uviedol, že tržby z iPhone dosiahli 31,05 miliardy dolárov, čo je podľa údajov FactSet mierne pod analytickými odhadmi vo výške 31,10 miliárd USD.
 
Podľa údajov FactSet však tržby z predaja nosičov a doplnkov v predaji vo výške 5,13 miliardy USD porazili odhady 4,79 miliardy USD. A tržby za služby, ktoré zahŕňajú predaj z iCloud, App Store a ďalších firiem, dosiahli 11,45 miliardy dolárov, v porovnaní s odhadmi analytikov vo výške 11,32 miliardy dolárov.