Stavať rodinný dom svojpomocne alebo osloviť firmu?

Ak ste sa rozhodli pre stavbu rodinného domu a pozemok už máte zaobstaraný, začnete premýšľať nad architektonickým riešením vášho domu. Vtedy ste viac-menej vo fáze snívania, kedy ešte každý druhý deň môžete svoj vysnívaný dom meniť, zväčšovať, pridávať izby, presvetľovať sklom, plánovať krb, bazén… No ak už je dom naprojektovaný a všetky stavebné povolenia sú konečne na svete, prichádza tvrdá realita. Dom sa už musí reálne začať stavať, sny už idú bokom. Máte na výber z dvoch možností. Stavbu môžete realizovať svojpomocne alebo oslovíte stavebnú firmu, ktorá sa o všetko postará za vás.

rodinny dom

V tejto fáze je potrebné si uvedomiť výhody a nevýhody týchto možností. To čo budúcich stavebníkov láka pri možnosti stavať svojpomocne, je vidina ušetrených peňazí. Ušetrené financie sú lákadlom asi pre všetkých, no stavať rodinný dom svojpomocne neznamená iba postaviť sa s lopatou ku miešačke a ponosiť cement na stavbu. Ak máte svoju prácu a máte v úmysle ešte celú stavbu riadiť, zháňať materiál a robotníkov, nebude to pre vás vôbec jednoduché. Výhodnejšie je dnes najať si skúsenú stavebnú firmu, ktorá sa o všetko postará. Spoločnosti, ktoré sa venujú stavbám rodinných domov majú hlavne skúsenosti, ktoré sú na nezaplatenie. Presvedčilo sa o tom už množstvo stavebníkov, ktorí stavali svojpomocne a následné opravy a technologické chyby pri rôznych stavebných postupoch ich stavbu podstatne predražili.

stavba RD

Niekedy ľudia stavali rodinné domy výlučne svojpomocne. Bola iná doba, ľudia si chodili na stavbu pomáhať, miešačka kolovala po dedine. Dnes takáto výstavba rodinného domu už prichádza do úvahy len veľmi ťažko. Niekedy platilo: prvý dom treba zbúrať, druhý predať a až ten tretí bol postavený bez chýb. Ak nemáte v pláne stavať až tri domy a hľadáte stavebnú firmu z Košíc, spoločnosť Taloa s.r.o. vám ponúka profesionálny prístup a dlhoročné skúsenosti.