Čo sa stane s ekonomikou Veľkej Británie po opustení Európskej únie?

V posledných mesiacoch sa stal hlavnou témou odchod Veľkej Británie z Európskej únie. Briti si odchod z Európskej únie schválili v referende 23.06.2016, kedy 51,9 % (asi 17,4 mil.) voličov odhlasovalo za vystúpenie z EÚ. Podľa prieskumov to boli najmä ľudia z vidieka a malých miest. Za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ bolo 48,1 % voličov. Čo bude opustenie európskej 28 znamenať pre ekonomiku Veľkej Británie?
Odhlasovanie odchodu Veľkej Británie z Európskej únie spôsobilo výrazný pokles investícií v krajine. Mnohé firmy presúvajú svoju výrobu do iných krajín. To má za následok, že množstvo obyvateľov Veľkej Británie prichádza o svoje zamestnanie.

uk

Takisto klesá hodnota britských firiem na burzách. V prípade neriadeného brexitu (odchod Británie z EÚ bez vzájomnej dohody) by znamenal, že by obchod medzi Európskou úniou a Britániou bol zaťažený clami až do výšky 13 %. To by spôsobilo výrazné obmedzenie pre obchodovanie s Veľkou Britániou. Pre väčšinu firiem by to bolo nerentabilné a svoje záujmy by nasmerovala na iné krajiny a potenciálne trhy. V takom prípade by Veľká Británia prišla o najväčšieho obchodného partnera, ktorým je práve Európska únia. Musela by sa zamerať na iné krajiny ako napríklad Indiu, Čínu a USA, aby tým aspoň z časti vyrovnala straty na HDP.

Tvrdým brexitom by utrpel aj cestovný ruch. Ak by to vyústilo až k udeľovaniu víz, množstvo turistov by sa rozhodlo pre iné cieľové miesto. Každoročne Veľkú Britániu navštívi okolo 38 miliónov návštevníkov, pričom väčšinu z nich tvoria práve návštevníci z krajín Európskej únie. Už začiatkom roka 2019 zaznamenali Briti značný pokles rezervovaní letov do krajiny z EÚ. Cestovný ruch spadá pod sektor služieb, ktorý tvorí až 70 % celkového HDP krajiny. Služby sú preto najvýznamnejším ekonomickým sektorom. Zníženie príjmov z cestovného ruchu by bolo ďalšou ranou pre hospodárstvo Veľkej Británie.   

brexit

Neúspešná snaha docieliť dohodu o odchode krajiny z Európskej únie stála premiérku Theresu May nie len množstvo síl, ale aj výrazný prepad popularity medzi občanmi. Aj množstvo poslancov s ňou nesúhlasí a opakovane hlasujú proti jej návrhom. Theresa May sa pred časom dokonca vyjadrila, že je ochotná odstúpiť z postu premiérky krajiny v prípade, že dôjde k odsúhlaseniu dohody. Špekuluje sa o jej odchode niekedy v letných mesiacoch. 

Momentálne má britský parlament čas schváliť dohodu do 11.apríla 2019. V prípade, že sa mu to dovtedy nepodarí bude musieť Európsku úniu opustiť formou tzv. tvrdého brexit, teda bez dohody prípadne sa bude musieť zúčastniť nastávajúcich volieb do Európskeho parlamentu. Termín odchodu Veľkej Británie z Európskej únie za predpokladu, že britský parlament schváli dohodu je stanovený na 22.mája 2019. 

Posted in Nezařazené