Základy bowlingovej techniky

Guličky na bowling sa našli už v hrobe egyptského faraóna, ktorý zomrel 5200 rokov pred Kristom. Starovekí Polynézijci hrali bowling na tratiach rovnakej dĺžky ako dnes – 18.228 metrov. Vo štvrtom storočí v Nemecku bol bowling súčasťou náboženského obradu.  Áno, Martin Luther hral bowling. Britskí králi Edward II a Richard II zakázali túto hru, pretože verili, že ľudia strácajú čas na hranie. Ale sir Francis Drake predtým, než začal vojnu so španielskou armádou, hral jednu hru bowlingu.  Británi hrali bowling na tráve, ale nemeckí osadníci predstavili 9-kolíkovú bowlingovú dráhu, starú hru, ktorá sa zmenila na modernú desaťpinovú bowlingovú uličku.

bowling

Zariadenia bowling centier

V poslednom storočí špecifikácie bowlingových  zariadení zostali prakticky bezo zmeny: 

– Lopta musí byť guľatá, s dĺžkou 68,58 cm,
– Kolík by mal vážiť od 1,531 kg do 1,644 kg; 
– Trať má dĺžku 18,228 a  šírku 1,668 m. (Rozmery trate musia byť kalibrované na 0,01 cm!).
– Kolky sú usporiadané vo forme trojuholníka.

Bowling je obľúbený, pretože je to úžasná zábava a rekreácia pre všetky oblasti života. Hrá sa vo viac ako 100 krajinách. 

bowlingové koule

Ako môžem počítať body? 

Väčšina bowlingových centier je vybavená automatickým bodovým systémom, ktorý zobrazuje počet bodov na obrazovke. Jediné, čo musíte urobiť, je zadať niekoľko príkazov a zvyšok je otázka automatizácie.  Ak v centre nie je takýto systém, dostanete špeciálny list a ceruzku, aby ste si mohli sami zaznamenať svoje výsledky. Aj to môže byť zaujímavé. 

dráha

Ako držať guľu

Štandardnú guľu s tromi otvormi si chytíme do troch prstov. Palec je úplne ponorený, stredný a prstenník  iba do druhého kĺbu. Malý prst a ukazovák sa voľne nachádzajú na povrchu lopty a dlaň sa jej ľahko dotýka. Toto je „tradičné zachytenie“ lopty. Nebojte sa, že vám vaše prsty môžu uviaznuť v dierach. Ak chcete hrať dobre, je veľmi dôležité mať loptu, ktorý sa hodí k prstom.  

Posted in Nezařazené