Poznáte fotku chlapca pred tankom z Taiwanu?

Ak si chcete pamätať tragédiu, taiwanský umelec nainštaloval nafukovaciu nádrž a balónik muža mimo rušnej pamätnej siene Taipei v Chiang Kai-shek. Scéna je reenactment neslávnej fotografie z roku 1989 protestu, ktorý líči osamelý protestujúci stojaci pred radom vojenských tankov poslaných čínskou vládou bojovať proti demonštrantom.
 
"Ako Taiwančan dúfam, že môžem pomôcť Číne, aby dosiahla jeden deň aj demokraciu," povedal pre agentúru Reuters umelec Shake, ktorý vytvoril nafukovací displej .

tank
 
„Takže si myslím, že je dôležité, aby taiwanskí ľudia pokračovali v diskusii o tejto téme – zabránili ľuďom zabúdať na túto udalosť a pripomenuli taiwanským ľuďom, že režim v Číne je nebezpečný.“
 
Balóny sú na plnom displeji v Chiang Kai-Shek Pamätná sieň, ktorá je jednou z najznámejších pamiatok Taiwanu navštívil turistov, vrátane tých z Číny pevniny. Podľa Taiwanského úradu pre cestovný ruch navštívilo ostrov v roku 2018 takmer 2,7 milióna čínskych turistov.
 
Zámer umelca je jasný, keď poznamenáva, že si túto udalosť pripomínajú Hongkong a Taiwan – obe oddelené národy, ktoré Čína naďalej kladie. V Číne sa o tragédii nebeského pokoja zvyčajne hovorí vládna cenzúra.
 
„Táto vec už bola zmytá autoritárskym politickým názorom Číny,“ povedal Shake. Balónik „tank man“ Shake sa stal lákadlom pre svojich zvedavých turistov, z ktorých mnohí predstavujú pre fotografie s politickým dielom.
 
"Myslím, že je veľmi statočný, aby to tu," 21-ročná študentka obdivovať displej povedal agentúre Reuters . "Som dosť znepokojený tým, že by v noci mohol byť niekto, kto by to s ihlou objavil." Študent nazval zobrazenie „vyhlásením proti čínskej vláde“.

starý tank
 
Napriek snahám Číny vyplaviť spomienku na krvavé protesty na Námestí nebeského pokoja sa „tanková“ fotografia, ktorú zastrelil americký fotograf Jeff Widener, vyvinula v kultový symbol pokojného protestu.