Kto stráca v americko-čínskej obchodnej vojne?

Americký prezident Donald Trump opakovane povedal, že Čína bude platiť tieto dane, hoci jeho ekonomický poradca Larry Kudlow v nedeľu pripustil, že americké firmy platia tarify za akýkoľvek tovar, ktorý doviezli z Číny.
 
Takže pán Trump sa mýli, keď hovorí, že obchodná vojna je pre USA dobrá a generovanie miliárd dolárov pre ministerstvo financií USA?

budova
 
Kto skutočne platí americké tarify?
Americkí dovozcovia, nie čínske firmy, platia clá vo forme daní americkej vláde, potvrdzuje Christophe Bondy, právnik Cooley LLP.
 
Pán Bondy, ktorý bol vyšším poradcom kanadskej vlády počas rokovaní o dohode o voľnom obchode medzi Kanadou a EÚ, hovorí, že je pravdepodobné, že tieto dodatočné náklady sa potom jednoducho prenesú na amerických spotrebiteľov vo forme vyšších cien.
 
"Tieto tarify majú silne rušivý vplyv na dodávateľské reťazce," povedal.
 
Aký vplyv to malo na Čínu?
Čína zostáva najvýznamnejším obchodným partnerom Ameriky, pričom vývoz v minulom roku vzrástol o 7%. Obchodné toky do USA však v prvom štvrťroku 2019 klesli o 9%, čo naznačuje, že sa začína hýbať obchodná vojna.
 
Napriek tomu Dr. Meredith Crowley, obchodný expert na University of Cambridge, hovorí, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že čínske firmy znížili svoje ceny v snahe udržať americké firmy pri nákupe.
 
"Niektorí vývozcovia vysoko nahraditeľného tovaru práve opustili trh, pretože americké firmy začali dovážať tovar z iných krajín. Ich marže sú príliš tenké a tarify ich jasne poškodzujú."
 
"Domnievam sa, že tí, ktorí predávajú vysoko diferencovaný tovar, neznížili svoje ceny, pravdepodobne preto, že na nich príliš veľa spoliehajú americkí dovozcovia."
 
Podľa dvoch akademických štúdií publikovaných v marci americké podniky a spotrebitelia zaplatili takmer celé náklady na obchodné tarify USA uložené na dovoz z Číny a inde v minulom roku.

vyznamenání
 
Ekonómovia z Federálnej rezervnej banky v New Yorku, Princetonská univerzita a Columbia University vypočítali, že clo uložené na širokú škálu dovozov, od ocele až po práčky, stojí americké firmy a spotrebiteľov 3 miliardy dolárov mesačne v dodatočných daňových nákladoch.